Sask Jazz Festival rolls out their 2013 schedule and full line-up

0

Headliners expanded to include Yukon Blonde, A Tribe Called Red and more

The Saskatchewan Jazz Festival has unveiled their official 2013 schedule.

The announcement comes along with an expanded roster of performers, including headliners Yukon Blonde, A Tribe Called Red, Macy Gray, Ziggy Marley, Delhi 2 Dublin and more.

Fans have already been getting stoked on the festival’s initial headliners announcement, which included Dallas Green’s City and Colour, Serena Ryder, Dr. John and Herbie Hancock, who will be playing this year’s main stage located at Saskatoon’s Bessborough gardens.

Also, don’t forget to check out the free stage schedule at various venues downtown.

Got your tickets yet?

Bessborough Gardens (TD Mainstage,)

June 21 – Colin James, Dr. Don & The Black Mambas
June 22 – Metric, Nightbox, We Were Lovers
June 23 – Ziggy Marley, Delhi 2 Dublin, The Steadies
June 24 – Serena Ryder, Royal Canoe
June 26 – Herbie Hancock
June 27 – City & Colour, Yukon Blonde
June 28 – Dr. John & The Nite Trippers, Jack Semple Horn Band
June 29 – Jimmie Vaughn & the Tilt a Whirl Band, BC Read Big Band, Tinsley Ellis
June 30 – Michael Franti, The Herbaliser, Red Barrat

Odeon

June 30 – Charly Hustle, Herbaliser (DJ Set)

Broadway Theatre

June 22 – Don Griffith & Friends, Preservation Hall Jazz Band
June 23 – Brett Balon Sextet, John Scofield Uberjam
June 24 – Royal Wood, Bettye Lavette
June 27 – Nikki Yanovsky
June 28 – Art Pepper + 11, Saskatoon Jazz Orchestra Feat. PJ Perry
June 29 – Macy Gray w/ David Murray Band

The Bassment

June 21 – Coral Egan
June 22 – Rita di Ghent, Alan Jones Sextet w/ Jon Ballantyne, Phil Dwyer, Seamus Blake, Ingrid Jensen, Tom Wakeling
June 23 – ViJay Iyer Trio
June 24 – Soweto Kinch Trio
June 25 – Harpoonist & the Axe Murderer
June 26 – Harpoonist & the Axe Murderer
June 27 – Kurt Rosenwinkle
June 28 – Alfedo Rodriguez Trio
June 29 – TD Jazz Intensive, Courtney Pine

Vangelis

June 22 – Wake Owl, Young Benjamins
June 28 – 24th Street Wailers
June 29 – 24th Street Wailers

Amigos Cantina

June 21 – Charly Hustle, Lee Fields & the Expression
June 22 – Phoenix Laurén and The Strength, Lee Fields & the Expression
June 23 – A Tribe Called Red
June 27 – Undercover Pirates, Yukon Blonde
June 28 – Sly Business, Jack Semple Horn Band
June 29 – Larry & his Flask

20th Street Village Guitar

June 21 – Andy Shauf
June 22 – Suzie Vinnick

North Battleford

June 23 – Alan Jones Sextet w/ Jon Ballantyne, Phil Dwyer, Seamus Blake, Ingrid Jensen, Tom Wakeling

Sheraton Cavalier

June 23 – Solstice